Autor: Mariola Sykuła

Najważniejsze, a zarazem bardzo praktyczne zadanie listew przypodłogowych polega na przysłonięciu dylatacji, a czasem dodatkowo również na schowaniu przewodów elektrycznych.  Jednocześnie mogą one pełnić również  niezwykle istotny element podkreślenia charakteru wnętrza.

Zwłaszcza w latach tryumfu indywidualizmu w architekturze, możemy zaobserwować wyjątkowo duży wybór tych akcesoriów na rynku. W zależności od naszych upodobań,  listwy mogą współtworzyć styl pomieszczeń, stanowiąc niemal integralną część podłogi, nawiązując formą i kształtem do  wyposażenia wnętrza lub podkreślając linię i smukłość ścian.

Listwy wykończeniowe - funkcje

Najczęściej wykańczamy podłogę listwą, która idealnie koresponduje z podłogą, stanowiąc jej naturalne dopełnienie (np. listwy drewniane, listwy plastikowe lub  aluminiowe do podłóg panelowych). Możliwości w tym zakresie są jednak daleko większe. Jeśli chcemy podkreślić ten charakterystyczny element wykańczający, listwa może kontrastować kolorystycznie, zarówno ze ścianami, jak i podłogą, nawiązując np. do umeblowania (np. listwy aluminiowe). Może także przybrać barwę ściany, zwracając w ten sposób na nią  uwagę. Co ważne, wymienione listwy doskonale godzą swoje obowiązki  z  niezwykle dekoracyjnym charakterem.

Najważniejsze zadanie listwy wykończeniowej, to przykrycie szczeliny dylatacyjnej. Podczas układania podłogi zostawiamy wąską przerwę (od kilku do kilkunastu mm) między ścianą, a podłogą po to, by podłoga (zwłaszcza drewniana) nie zmieniała swojego wyglądu, wskutek znacznych zmian wilgotności w pomieszczeniu, w zależności od pory roku.

Listwa przyścienna w kolorze ścany. fot.: BoenListwa przyścienna w kolorze podłogi. fot.: Boen

Listwy przypodłogowe z powodzeniem zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem czy też uszkodzeniem. Zwłaszcza przy robieniu domowych porządków, np. przy wycieraniu podłogi wilgotnym mopem, łatwo o pozostawienie trwałych i mało estetycznych śladów na ścianie. Właśnie przed takimi zabrudzeniami z powodzeniem mogą nas uchronić listwy (np. drewniane, aluminiowe), gdyż są całkowicie odporne na tego typu zabrudzenia.

 

Listwy przypodłogowe są z reguły elementem mocowanym jako zwieńczenie prac wykończeniowych, mogą z powodzeniem szczelnie przykrywać przewody elektryczne – ta  ich funkcja jest nie do przecenienia.

Jeśli chodzi o listwy nawiązujące kolorystyką ściśle do drewnianych podłóg warstwowych lub podłóg panelowych, to wielu producentów oferuje listwy, ściśle odwzorowujące dekor wybranej podłogi. Tak produkowane są np. listwy  firmy Boen, producenta litych oraz warstwowych podłóg drewnianych, który ma w  swojej ofercie zarówno listwy z litego drewna jak i drewnianego obłogu, o grubości 3,5 mm. W przypadku paneli producenci listew oferują bardzo szeroki ich wybór. Można z łatwością do większości podłóg panelowych dobrać takie wykończenie, które wiernie odzwierciedli ich rysunek i kolor.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: