Elementów od których zależy bezpieczeństwo drzwi wejściowych jest wiele - konstrukcja, grubość, materiał z którego są wykonane, zamek. A w jaki sposób na bezpieczeństwo wpływa sam klucz?

Jak na bezpieczeństwo wpływa klucz?


Klucze do drzwi można podzielić ze względu na sposób ich działania w następujący sposób:

  • mechaniczne,
  • magnetyczne,
  • elektroniczne.

Biorąc pod uwagę rodzaje nacięć, wyróżniamy modele frezowane, nacinane i nawiercane.

Jak najwięcej kombinacji kodu

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo klucza jest ilość możliwych kombinacji kodu. Zależy ona od liczby nacięć i nawierceń na modelu – czym jest ich więcej, tym model uznaje się za bezpieczniejszy.

Ilość kombinacji kodu klucza jest określona w europejskiej normie PN-EN 1303; 2007. Produkt musi posiadać daną ich liczbę, by być zakwalifikowany do konkretnej klasy. Klucz z klasy 1. posiada 100, podczas gdy ten z najwyższej grupy ma już 100 000 kombinacji kodu. Im wyższa klasa i ilość kombinacji, tym model jest bezpieczniejszy. Najbezpieczniejsze modele posiadają nawet kilka milionów kombinacji kodu.

Jak na bezpieczeństwo wpływa klucz?Trwałość klucza

Bardzo ważną kwestią jest także trwałość kluczy – muszą być one maksymalnie wytrzymałe i odporne na ścieranie. Ich jakość w dużej mierze zależy od materiału, z którego klucz jest wykonany. Najmocniejsze są te stworzone z chromu lub mosiądzu.

Chroniony patentem

Bezpieczna konstrukcja klucza to taka, która nie pozwoli lub w jak największym stopniu utrudni sczytanie i skopiowanie. Równie ważne jest jednak także zabezpieczenie klucza przed niekontrolowanym dorabianiem. W znacznym stopniu chroni nas przed tym zestaw, w skład którego wchodzi karta bezpieczeństwa. Na karcie, podczas zakupu, umieszcza się zakodowane dane  dotyczące kształtu i kodu klucza. Do każdorazowego dorobienia kluczy niezbędna jest wówczas karta danego modelu.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują nam klucze chronione patentem. Na rynku znajdziemy modele chronione patentem na terenie Polski, a także te z patentem międzynarodowym. Klucze tego typu są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz osoby lub firmy przez niego upoważnione. W tym wypadku klucz może być dorabiany tylko u producenta lub w oficjalnych punktach dystrybucyjnych firmy. Ważne jest, aby odpowiednimi patentami chronione były zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego. Klucz chroniony patentem da nam pewność, że nikt nie będzie miał możliwości jego dorobienia bez naszej zgody. Informację o tym fakcie znajdziemy na opakowaniu produktu.

źródło: Assa Abloy

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: