Kiedy wolno zaadaptować garaż na pomieszczenie mieszkalne?

Przeróbkę garażu na lokal mieszkalny należy zacząć od zmierzenia pomieszczenia. Prawo budowlane wymaga, by takie miejsca miały wysokość co najmniej 2,5 m. Jeżeli przestrzeni brakuje, nie warto nawet zaczynać starań o adaptację tej przestrzeni. Urząd gminy i tak nie wyda zgody na prace remontowe.

 

Oprócz tego pomieszczenie mieszkalne powinno być odpowiednio chronione przed zimnem. Aktualne wymogi co minimalnej izolacji termicznej wynoszą 0,15 W / (m² x K) dla ścian oraz 0,90 0,15 W / (m² x K) dla drzwi i okien. Pomiary można zlecić jednej z wielu firm, które oferują taką usługę. Za najbardziej miarodajne uchodzą badania przeprowadzone między listopadem a marcem.

Co jeszcze warto sprawdzić przed przeróbką garażu na lokal mieszkalny?

Poza wymogami formalnymi należy zwrócić uwagę na kwestie bytowe. Trudno znaleźć garaż bez instalacji elektrycznej, ale pozbawiony kanalizacji jak najbardziej się da. Brak możliwości postawienia sanitariatu może być dużym problemem, zwłaszcza w dużym domu jednorodzinnym.

 

Dobrze jest więc dowiedzieć się, czy w tym miejscu da się zamontować chociaż sedes. Jeśli garaż zostanie przeznaczony na wynajem, konieczne stanie się stworzenie w pełni funkcjonalnej łazienki. A skoro dla kogoś to pomieszczenie będzie domem, musi zostać wyposażone również w ogrzewanie.

W jakich sytuacjach można przerobić garaż bez pozwolenia na budowę?

Większość zmian umożliwiających adaptację garażu na mieszkanie wymaga tylko zgłoszenia tego faktu urzędowi gminy. Samorząd należy poinformować o zamiarze wykonania takich prac jak:

  • wstawienie nowych drzwi i okien bez ingerencji w wielkość otworów w murach;

  • wymiana albo montaż instalacji elektrycznej, cieplnej i wodociągowej;

  • budowa schodów wewnętrznych;

  • stawianie ścian działowych.

 

Nieco inaczej wyglądają regulacje dotyczące pokrywania nową dachówką wolnostojącego garażu. W tym przypadku na zgłoszeniu do urzędu gminy można poprzestać tylko, gdy budynek stoi minimum 4 m od sąsiedniej działki.

Okoliczności wymagające uzyskania pozwolenia na budowę

Czasem nie da się ominąć wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Dokument będzie potrzebny do następujących prac:

 

  • wymiany dachu w wolnostojącym garażu, którego przynajmniej jeden z boków znajduje się bliżej niż 4 m od granicy kolejnej działki;

  • wymiany bądź instalacji przyłącza gazowego;

  • powiększenia lub zmniejszenia otworów drzwiowych i okiennych.

 

Co ważne, to samo prawo dotyczy wszystkich. Nie ma więc znaczenia, czy garaż znajduje się na parterze domu jednorodzinnego, czy stoi obok niego.

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga oczywiście uzyskania szeregu dokumentów. Do urzędu gminy należy dostarczyć opis techniczny budowy z dołączoną ekspertyzą, 4 kopie projektu budowy i oświadczenie o byciu właścicielem nieruchomości.

 

Osoby, które mają zamiar położyć nowy dach, powinny jeszcze przedstawić pismo zaświadczające zgodność prac dekarskich z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Co ważne, nie w każdym samorządzie taki dokument sporządzono. W takiej sytuacji trzeba otrzymać decyzję o warunkach zabudowy.

Adaptacja garażu a kwestie podatkowe

O stworzeniu nowego pomieszczenia mieszkalnego musi wiedzieć jeszcze urząd skarbowy. Od dnia zakończenia budowy właściciel nieruchomości ma 14 dni na powiadomienie fiskusa o zmianie charakteru tego miejsca.

 

Od tej pory na tę przestrzeń będzie naliczany dwukrotnie wyższy podatek niż w przypadku lokali niemieszkalnych. Wysokość sumy do zapłaty zależy od metrażu pomieszczenia.

Garaż pomieszczeniem mieszkalnym – to się opłaca!

Po co garaż ma stać pusty, gdy może się przydać? Adaptacja pomieszczenia pozwoli w nim urządzić dodatkowy lokal dla domowników. Takie miejsce sprawdzi się choćby jako pokój dla osoby lubiącej uprawiać swoje hobby w ciszy i z dala od innych ludzi, np. modelarza.

 

Z pomieszczenia w garażu skorzystają również goście. Dobrze wyposażone pomieszczenie będą miło wspominać zarówno osoby, które przyjechały tylko w odwiedziny, jak i wynajmujące tę przestrzeń jako mieszkanie. Powodów do inwestycji w nieużytkowany garaż jest więc dużo. Włożone pieniądze i wysiłek z pewnością jednak się zwrócą.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem