Decydując się na konkretny preparat najskuteczniejszy do zabezpieczenia drewna trzeba uwzględnić kilka czynników, wśród których na pierwszym miejscu znajdzie się rodzaj powierzchni drewnianej, na jaką zamierzamy go aplikować. Co innego wybierzemy więc do mocno eksponowanego na działanie czynników atmosferycznych i szkodników drewna, czym innym pokryjemy boazerie, drzwi czy meble. Aby ułatwić podjęcie decyzji podpowiadamy, jaką ochronę i typ powłoki tworzą impregnaty i lakierobejce.

Efektywna ochrona w pięknej formie

Wybieramy - impregnat czy lakierobejca vidaron

Dziś nie musimy już wybierać pomiędzy skutecznością, a walorami wizualnymi, jakie daje wybrany preparat do drewna. Zaawansowane technologicznie środki do ochrony powierzchni drewnianych VIDARON doskonale łączą w sobie najwyższą efektywność ochrony bez kompromisów na rzecz jakości. I tak na przykład zarówno Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON, jak i Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON wykorzystują technologię Teflon® surface protektor. Zabezpiecza ona drewno przed wnikaniem wilgoci, powoduje szybsze spływanie wody z powierzchni, zapobiega też wypłukiwaniu substancji ochronnych. Jeśli obydwa środki są tak skuteczne, to który z nich wybrać?

Drewno wewnątrz czy na zewnątrz?

Wybierając pomiędzy impregnatem, a lakierobejcą najpierw weźmy pod uwagę, na jaki drewniany element będziemy aplikować produkt. W przypadku zabezpieczania płotów, pergoli, altan, mebli ogrodowych, czyli ogólnie drewna na zewnątrz, świetnie sprawdzi się Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON, który skutecznie zapobiegnie niszczeniu drewna wskutek ekspozycji na promieniowanie UV czy działania wody dzięki zawartości wosku zwiększającego wodoodporność. Impregnat zawiera ponadto biocydy, które chronią drewno przed szkodnikami, grzybami i pleśnią.

Prace z użyciem impregnatu i lakierobejcy vidaronBardzo skutecznym preparatem, który chroni drewno przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych jest też Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna, która ma swoim składzie unikalne połączenie wysokogatunkowych żywic. Pamiętajmy jednak, że ten środek nie zawiera biocydów, co oznacza, że nie chroni przed grzybami, sinizną i owadami żerującymi w drewnie. Jeśli chcemy więc uzyskać efekt pięknej, elastycznej powłoki, jaką daje lakierobejca, a jednocześnie uchronić drewno przed szkodnikami, to pod warstwę lakierobejcy zaaplikujmy najpierw bezbarwny impregnat gruntujący. 

Po odczekaniu ok. 24 godzin (do całkowitego wchłonięcia preparatu), należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i odpylić. Potem można już nanieść Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną w jednym z czternastu dostępnych kolorów. Brak biocydów w składzie lakierobejcy sprawia też, że jest ona częściej wybierana do zastosowań wewnątrz budynku, na przykład do boazerii, którym daje piękną i trwałą, a także bezpieczną dla domowników powłokę.

Jaki typ powłoki chcesz uzyskać?

Pozostajemy dalej w temacie powłok, bo często to właśnie ten aspekt decyduje o wyborach konsumentów. Zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON pozwoli nadać impregnowanym elementom eleganckie, transparentne i matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Powłoka, jaką daje impregnat, nie łuszczy się dzięki temu, że wnika głęboko w pory drewna, co ułatwia znacząco późniejszą renowację. Wyeliminowanie niepożądanego zjawiska łuszczenia sprawi też, że impregnat bardzo dobrze sprawdzi się na drewnianych elementach użytkowanych na zewnątrz.

Wysoki połysk - impregnat oraz lakierobejca vidaronNieco inne efekty uzyskamy stosując Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną. Preparat nadaje drewnu trwały, atrakcyjny kolor oraz wygląd. Tworzy na powierzchni elastyczne powłoki lakiernicze o satynowym połysku, które pięknie eksponują wszystkie walory drewnianej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że efekt końcowy wymalowania (stopień połysku i kolor) i w przypadku impregnatu, i w przypadku lakierobejcy jest uzależniony m.in. od stopnia wyszlifowania powierzchni, gatunku drewna, jego naturalnej barwy, wilgotności, chłonności i sposobu aplikacji.

Aplikacja impregnatu i lakierobejcy

Przygotowanie podłoża do aplikacji impregnatu i lakierobejcy wygląda podobnie. Jeśli nakładamy preparaty na surowe drewno, to najpierw musimy je dokładnie oczyścić tak, aby było suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Pamiętajmy, że drewno powinno być wcześniej wysezonowane i wysuszone, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%.

Szczególnie ciekawe efekty zyskamy, jeśli dodatkowo przeszlifujemy drewno wzdłuż słojów papierem ściernym i zapolerujemy, co pięknie wyeksponuje jego strukturę, a ponadto polepszy właściwości aplikacyjne i wydłuży trwałość zastosowanego środka. Powierzchnie narażone na długotrwałe osadzanie się wody i śniegu (np. czołowe powierzchnie sztachet ogrodowych) powinny być gładkie, bez ubytków, wyrwań, dokładnie zapolerowane, a kanty zaokrąglone. Zwróćmy też uwagę na uszczelnianie łączeń poszczególnych detali, co zapobiegnie dostawaniu się wody.
Transparentny efekt - impregnat i lakierobejca vidaronDo nanoszenia Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON najlepiej użyć pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli do dyspozycji mamy tylko pędzel uniwersalny, to warto przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze. Decydując się na wałek, warto wybrać taki, który ma krótkie, moherowe włosie.

Efekty prac - impregnat i lakierobejca vidaronImpregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON także możemy nanosić pędzlem lub – jeśli mamy taką możliwość – również poprzez zanurzenie, co znacznie przyspieszy pracę.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: